Пребарување
Македонски
Сите категории
  Menu Close

  19.

  Верица Ацеска
  Шифра: 9786082560359
  Достапност: На залиха
  ден 250,00
  ден 225,00
  i h
  Датум на испорака: 1-3 работни дена

  „19.“ на Верица Ацеска е роман што може да се чита како исповед на една повредена жена, но во исто време и како ракопис на духовит автор кој умее да владее со моќни книжевни средства - јазикот, описот и хуморот.

  проф. д-р Алексaндар Прокопиев


  Ништо не е едноставно во оваа навидум едноставна разговорлива, високо фреквентна книга во која едноставното и очигледното го кријат длабокото и недостижното. Сите делови, сите хибридни приказни (од есеј до расказ, од прозна матрица до драмска ситуација) си играат со едноставното и го предизвикуваат читателот заедно да ги откријат сите потзаскриени, намерно и директно, парчиња литературно богатство што кога ќе се откријат ве прават уште повеќе да ја сакате книгава и уште еднаш да ја препрочитате.

  проф. д-р Ана Стојаноска

  Спецификации на производот
  ISBN 978-608-256-035-9
  Број на страни 88
  Димензии на книгата 129 x 198 mm
  Година на издавање 2019
  0.0 0
  Напишете сопствен осврт Close
  • Само регистрирани корисници можат да пишуваат коментари
  *
  *
  • Лош
  • Одлично
  *
  *
  *

  „19.“ на Верица Ацеска е роман што може да се чита како исповед на една повредена жена, но во исто време и како ракопис на духовит автор кој умее да владее со моќни книжевни средства - јазикот, описот и хуморот.

  проф. д-р Алексaндар Прокопиев


  Ништо не е едноставно во оваа навидум едноставна разговорлива, високо фреквентна книга во која едноставното и очигледното го кријат длабокото и недостижното. Сите делови, сите хибридни приказни (од есеј до расказ, од прозна матрица до драмска ситуација) си играат со едноставното и го предизвикуваат читателот заедно да ги откријат сите потзаскриени, намерно и директно, парчиња литературно богатство што кога ќе се откријат ве прават уште повеќе да ја сакате книгава и уште еднаш да ја препрочитате.

  проф. д-р Ана Стојаноска

  Спецификации на производот
  ISBN 978-608-256-035-9
  Број на страни 88
  Димензии на книгата 129 x 198 mm
  Година на издавање 2019